Jewish Rhode Islanders have been actively and proudly involved in Scouting even before the Boy Scouts of America came to the Ocean State in 1913. For example, Walter Adler (1897-1991) joined the Rhode Island Boy Scouts in 1911. Herman Galkin (1898-1979) was so devoted to Scouting that he organized and led at least five troops sponsored by Jewish organizations.
Over the decades, many synagogues sponsored Cub packs and Scout troops. The Jewish Orphanage of Rhode Island (JORI) also sponsored a troop. In small towns and suburbs, many Jewish Scouts belonged to troops sponsored by schools and churches.
In 1941, the Narragansett Council organized its Jewish Committee on Scouting. Beginning in 1945, wherever they were based, hundreds of Jewish Scouts earned the Ner Tamid (Eternal Light) award for their knowledge of and devotion to Judaism.
For most Jewish Scouts and their leaders, a weekend, a week or a summer spent at Camp Yawgoog, in Rockville, Rhode Island, was a glorious experience. Founded in 1916, Yawgoog is considered one of the nation’s finest Scout “adventurelands.” Since 1949, it has had two Jewish chapels as well as other facilities donated by Jewish families. Rabbi Sol Goodman is the latest of Yawgoog’s long line of Jewish chaplains.
Help identify Jewish teenagers who earned Scouting’s highest honor but are missing from the Narragansett Council’s roster. (This list is based on recipients of the Ner Tamid award, members of Jewish-sponsored troops, and Jewish-sounding surnames.)
Contact George Goodwin at geomgood@aol.com or Anne Sherman at the Rhode Island Jewish Historical Association at 401-331-1360. A more complete and up-to-date list of Eagles will be published in the 2015 issue of Rhode Island Jewish Historical Notes, which has published several articles about Scouting.
Jay Abraham, Troop 66, Garden City – 1977
Wayne C. Abram, Troop 96, Warwick – 1996
Jordan S. Abrams, Troop 2, East Greenwich –1939
Kenneth L. Abrams, Troop 8, Cranston – 1970
Mark S. Abrams, Troop 20, Providence –1969
Mark J. Adler, Troop 66, Garden City – 1979
Matthew Y. Adler, Troop 66, Garden City – 1984
Steven B. Adler, Troop 66, Garden City – 1982
Toby Alterman, Troop 40, Providence – 1957
Donald Aron, Troop 14, Providence – 1948
Jay B. Aron, Troop 1, Pilgrim Park – 1969
Robert Berkelhammer, Troop 15, Providence – 1965
David Berlinsky, Troop 14, Cranston – 1971
Everett Berlinsky, Troop 14, Cranston – 1940
Richard K. Berlinsky, Troop 14, Crompton – 1977
Marc A. Berman, Troop 49, Lakewood – 1997
Harvey M. Bernstein, Troop 82, Providence – 1932
Jack Bernstein, Troop 82, Providence – 1926
Larry Bernstein, Troop 82, Providence – 1976
Brock D. Bierman, Troop 61, Warwick – 1982
Alan W. Blazar, Troop 20, Providence – 1968
Marc W. Blazar, Troop 20, Providence – 1963
Carl S. Bloom, Troop 5, East Providence – 1984
Eric R. Bloom, Troop 5, East Providence – 1983
Gregory P. Bloom, Troop 82, Portsmouth –1986
Jason M. Bloom, Troop 7, Bristol – 1995
Robert E. Bloom, Troop 12, Oakland Beach – 1973
Donald Blumenthal, Troop 1, Pilgrim Park – 1964
Eric Bolusky, Troop 40, Providence – 1964
Howard B. Bromberg, Troop 20, Providence – 1966
Malcolm Bromberg, Troop 20, Providence – 1941
Seth Chernick, Troop 20, Providence – 1973
Warren S. Chernick, Troop 3, East Providence – 1943
David M. Cohen, Troop 1, Kingston – 1987
Gregory A. Cohen, Troop 1, Coventry – 1988
John M. Cohen, Troop 1,
Gaspee Plateau – 1954
Scott Cohen, Troop 8, Barrington – 1993
Earl Cohn, Troop 10, Providence – 1939
Jeffrey G. Cokin, Troop 40, Providence – 1965
Norman J. Cowen, Troop 20, Providence – 1947
Harlan Espo, Troop Unknown – 1968
Alan R. Feinberg, Troop Unknown – 19??
Jonathan L. Feinstein, Troop 20, Providence – 1971
Mark Felder, Troop 20, Providence – 1974
Howard Feldman, Troop 17, Cranston – 1964
Maurice N. Feingold, Troop 20, Providence – 1948
Norbert Fleisig, Troop 20, Cranston – 1954
Julio Friedman, Troop 6, Barrington – 1984
Saul Friedman, Troop 10, Providence – 1930
Robert Gershkoff, Troop 18, Cranston – 1940
David Gerstenblatt, Troop 20, Providence – 1954
Andrew M. Glucksman, Troop 10, Warwick – 1990
Alfred L. Goldberg, Troop 40, Providence – 1957
Kenneth Golden, Troop 86, Providence – 1972
Ronald J. Golden, Troop 17, Warwick – 1969
Lewis Goldenberg, Troop 40, Providence – 1959
Alan Goldman, Troop 33, Providence – 1948
Kenneth Goldshine, Troop 14, Providence – 1945
Abraham Goldstein, Troop 5, Providence – 1923
Jonathan D. Goldstein, Troop 1, Kingston – 1987
Stephen Goldstein, Troop 1, Buttonwoods – 1959
Stephen Goldstein, Troop 82, Providence – 1972
Stuart Goldstein, Troop 3, Cranston – 1973
Stephen A. Gordon, Troop 40, Providence – 1960
William Gould, Troop 40, Providence – 1959
Irwin A. Graubart, Troop 50, Providence – 1936
Steven R. Green, Troop 20, Providence – 1973
Howard Greenberg, Troop 1, Governor Francis – 1973
Melvin Greenberg, Troop 14, Providence – 1945
Michael Greenspan, Troop 10, Providence – 1946
Craig S. Grossman, Troop 4, Barrington – 1963
Richard C. Grossman, Troop 50, Providence – 1947
Alan D. Harlam, Troop 20, Providence – 1976
Gary I. Harlam, Troop 104, Providence – 1984
Mark Hochberg, Troop Unknown – 1961
Howard L. Hochman, Troop 8, Cranston – 1969
Melvin Hoffman, Troop 50, Providence – 1946
Richard N. Hoffman, Troop 31, Crompton – 1971
Robert Hoffman, Troop 31, Crompton – 1972
Kenneth E. Hoffman, Jr. – 1997
Murray Horovitz, Troop 14, Providence – 1944
Harold M. Horwitz, Troop 40, Providence – 1958
Joshua E. Israel, Troop Unknown – 1991
Mark S. Jacob, Troop 1, Central Falls – 1970
George P. Jacobs, Troop 82, Portsmouth – 1974
Eric R. Jacobson, Troop 3, Newport – 1984
Karl R. Jacobson, Troop 3, Newport – 1985
Aaron L. Kahn, Troop 66, Garden City – 1996
Joel A. Kahn, Troop 66, Garden City – 1990
Ronald S. Kahn, Troop 44, Providence – 1963
Seth B. Kahn, Troop 8, Cranston – 1996
Jay Katznelson, Troop 20, Providence – 1971
Bruce J. Kaufman, Troop 1, Diamond Hill – 1983
David Kern, Troop 40, Providence– 1964
Jordan B. Kirschenbaum, Troop 50, Providence – 1947
Edward Krasner, Troop 4, Cranston – 1973
Jay Krasner, Troop 14, Cranston – 1969
John S. Krasner, Troop 13, Rehoboth – 1981
Robert Krasner, Troop 50, Providence – 1947
Stanley Leibo, Troop 20, Providence – 1950
Phillip Lerner, Troop 40, Providence – 1963
Steven Lerner, Troop 40, Providence – 1960
David R. Miller, Troop 40, Providence – 196
Richard Miller, Troop 40, Providence – 1966
Stanley A. Miller, Troop 40, Providence – 1964
Bruce D. Nelson, Troop 40, Providence – 1957
Richard Paisner, Troop 20, Providence – 1963
Neal H. Paster, Troop 20, Providence – 1965
Robert S. Paster, Troop 20, Providence – 1966
Paul R. Persky, Troop 20, Providence – 1966
Edward Robin, Troop 20, Providence – 1950
Douglas Ross, Troop 40, Providence – 1965
Jeffrey A. Ross, Troop 20, Providence – 1967
David C. Rothman, Troop 20, Providence – 1944
Jack Rotman, Troop 20, Providence – 1940
Stanley Rotman, Troop 20, Providence – 1940
Alan F. Sadow, Troop 20, Providence – 1950
David A. Schechter, Troop 20, Providence – 1958
Gerald R. Schneider, Troop 40, Providence – 1958
Ira Schoolman, Troop 10, Providence – 1954
Richard A. Schuster, Troop 20, Providence – 1979
Rene Sternau, Troop 40, Providence – 1961
Mitchell Sugarman, Troop 20, Providence – 1943
Jeffrey Swartz, Troop 40, Providence – 1961
Peter M. Swartz, Troop 40, Providence – 1957
Carles L. Traugott, Troop 20, Providence – 1969
Steven Weisman, Troop 40, Providence – 1958
Fred Wertheimer, Troop 20, Providence – 1973
Peter Workman, Troop 20, Providence –1952
GEORGE GOODWIN, a member of Temple Beth-El in Providence, has edited the Rhode Island Jewish Historical Notes for more than 10 years.